Orientering

Fra SpejderWiki
Skift til: Navigation, Søgning

Kort

ScanMaps har overtaget salget af topografiske kort fra Kort & Matrikelstyrelsen

Links til køb af 1, 2 og 4 cm kort hos ScanMaps:

4 cm kort

2 cm kort

1 cm kort

Links til signaturforklaringer hos Kort og Matrikelstyrelsen:

4 cm kort

2 cm kort

1 cm kort


Anderledes orienteringsløb

Omvendt orienteringsløb kræver at ruten er markeret i skoven med minestrimler eller lignende. Undervejs på ruten er der poster. Dem skal man tegne ind på kortet. Der lægges så straftid til alt efter hvor forkert de er placeret. Eksempelvis kan man give 1 ekstra minut pr millimeter forkert, dog højst 10 minutter pr. post, eller hvad der nu passer ind i løbets længde.

Linjeløb kræver at der er tegnet en linje ind på kortet som man så skal følge slavisk. Undervejs er der en stribe poster. Manglende poster her tæller lige som manglende poster på andre orienterinsløb.


iJgUcS <a href="http://lfttnwbgmamn.com/">lfttnwbgmamn</a>, [url=http://gyunchoorqee.com/]gyunchoorqee[/url], [link=http://zkmpoonfkipx.com/]zkmpoonfkipx[/link], http://eclvamgjypsg.com/